Data hentet fra Erhvervsstyrelsen Se live på Virk.dk
STONEWALK A/S
NORMALCVR 21031976AktieselskabStiftet 30. jun. 1998
STONEWALK A/S er et aktieselskab stiftet 30. jun. 1998 med adresse i 8740 Brædstrup (CVR 21031976). Virksomheden er registreret under branchen "Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin". Direktionen består af Claus Hove Sørensen, Bjarne Andersen og Anders Roed. I regnskabsåret 2025 havde STONEWALK A/S et resultat på 1,6 mio. kr. mod 419.946 kr. året før, og egenkapitalen udgjorde 16,2 mio. kr. Virksomheden har 4 ansatte.
- Adresse
Lervejdal 14D
8740 Brædstrup
Horsens Kommune
- Branche
Grus- og sandgravning og indvinding af ler og kaolin
081200
- Ansatte
4
2026-07
- Kontakt
Nøgletal
Fra årsregnskabet for 2025
Årets resultat
1,6 mio. kr.
+270% fra 2024
Egenkapital
16,2 mio. kr.
+11% fra 2024
Bruttoresultat
6,6 mio. kr.
+26% fra 2024
EBITDA
2,1 mio. kr.
+166% fra 2024
Likviditet
235,7 %
121,9 % i 2024
Afkastning
7,6 %
1,9 % i 2024
Soliditet
78,9 %
66,2 % i 2024
Årsregnskaber & Offentliggørelser
Historiske regnskabsindberetninger fra Erhvervsstyrelsen (20 regnskabsår)
6 af 20 regnskaber findes kun som PDF hos Erhvervsstyrelsen, så tallene for de år kan ikke læses automatisk.
| Filer | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2025 2025-01-01 – 2025-12-31 | 6,6 mio. kr. | 2 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 16,2 mio. kr. | 20,6 mio. kr. | 78,9 % | 6 | |
2024 2024-01-01 – 2024-12-31 | 5,3 mio. kr. | 529.815 kr. | 419.946 kr. | 14,7 mio. kr. | 22,2 mio. kr. | 66,2 % | 6 | |
2023 2023-01-01 – 2023-12-31 | 4,3 mio. kr. | 19.050 kr. | 22.310 kr. | 14,3 mio. kr. | 21,8 mio. kr. | 65,5 % | 5 | |
2022 2022-01-01 – 2022-12-31 | 4,8 mio. kr. | -490.394 kr. | -347.834 kr. | 14,2 mio. kr. | 21,9 mio. kr. | 65,0 % | 6 | |
2021 2021-01-01 – 2021-12-31 | 6,4 mio. kr. | 1 mio. kr. | 799.790 kr. | 14,6 mio. kr. | 23,4 mio. kr. | 62,3 % | 6 | |
2020 2020-01-01 – 2020-12-31 | 4,6 mio. kr. | -57.352 kr. | -44.921 kr. | 13,8 mio. kr. | 23 mio. kr. | 60,1 % | 7 | |
2019 2019-01-01 – 2019-12-31 | 7,6 mio. kr. | 3,8 mio. kr. | 3 mio. kr. | 13,8 mio. kr. | 16,4 mio. kr. | 84,4 % | 5 | |
2018 2018-01-01 – 2018-12-31 | 5,6 mio. kr. | 2,2 mio. kr. | 1,7 mio. kr. | 10,8 mio. kr. | 15 mio. kr. | 72,0 % | 6 | |
2017 2017-01-01 – 2017-12-31 | 5,3 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | 2 mio. kr. | 9,1 mio. kr. | 13 mio. kr. | 70,2 % | 6 | |
2016 2016-01-01 – 2016-12-31 | 7,2 mio. kr. | 4,2 mio. kr. | 3,3 mio. kr. | 10,5 mio. kr. | 12,5 mio. kr. | 83,7 % | 4 | |
2015 2015-01-01 – 2015-12-31 | 6,5 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 2,7 mio. kr. | 9,9 mio. kr. | 11,4 mio. kr. | 86,1 % | — | |
2014 2014-01-01 – 2014-12-31 | 6,1 mio. kr. | 3,2 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 9,6 mio. kr. | 10,5 mio. kr. | 91,3 % | — | |
2013 2013-01-01 – 2013-12-31 | 5,9 mio. kr. | 3 mio. kr. | 2,2 mio. kr. | 9,4 mio. kr. | 10,8 mio. kr. | 87,1 % | — | |
2012 2012-01-01 – 2012-12-31 | 5,1 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 10,3 mio. kr. | 84,3 % | — |
Ledelse og ejere
13 personer og virksomheder tilknyttet
Bestyrelse
Stiftere
Ofte stillede spørgsmål
- Hvad er CVR-nummeret på STONEWALK A/S?
- CVR-nummeret på STONEWALK A/S er 21031976.
- Hvor ligger STONEWALK A/S?
- STONEWALK A/S har adresse på Lervejdal 14D, 8740 Brædstrup i Horsens Kommune.
- Hvem er direktør i STONEWALK A/S?
- Claus Hove Sørensen, Bjarne Andersen og Anders Roed er registreret i direktionen for STONEWALK A/S.
- Hvem sidder i bestyrelsen for STONEWALK A/S?
- Bestyrelsen for STONEWALK A/S består af Willy Jespersen Friis, Christian Hove Sørensen, Flemming Kok, Claus Hove Sørensen, Bjarne Andersen, Britta Sørensen, Hans Olesen Damgaard, Jørgen Thyssen og Birger Heine Rasmussen.
- Hvad var STONEWALK A/S' resultat i 2025?
- STONEWALK A/S havde et resultat på 1,6 mio. kr. i regnskabsåret 2025 og en egenkapital på 16,2 mio. kr.
- Hvor solid er STONEWALK A/S?
- Soliditetsgraden for STONEWALK A/S var 78,9 % i 2025.
- Hvor mange ansatte har STONEWALK A/S?
- STONEWALK A/S havde 4 ansatte (juli 2026).