Data hentet fra Erhvervsstyrelsen Se live på Virk.dk
Præstegårdsvej ApS
NORMALCVR 31586887AnpartsselskabStiftet 1. jul. 2008
Præstegårdsvej ApS er et anpartsselskab stiftet 1. jul. 2008 med adresse i 7100 Vejle (CVR 31586887). Virksomheden er registreret under branchen "Opførelse af bygninger". Direktionen består af Dennis Plum Larsen, Kenneth Larsen og Claus Rosendahl Rasmussen. I regnskabsåret 2025 havde Præstegårdsvej ApS et resultat på 8,6 mio. kr. mod 1,1 mio. kr. året før, og egenkapitalen udgjorde 16,1 mio. kr.
- Adresse
Enghavevej 40
7100 Vejle
Vejle Kommune
- Branche
Opførelse af bygninger
410000
- Ansatte
Ikke oplyst
- Kontakt
Ikke oplyst
Nøgletal
Fra årsregnskabet for 2025
Årets resultat
8,6 mio. kr.
+677% fra 2024
Egenkapital
16,1 mio. kr.
+29% fra 2024
Omsætning
2,5 mio. kr.
Resultat før skat
11 mio. kr.
+677% fra 2024
Likviditet
188,0 %
257,1 % i 2024
Afkastning
17,2 %
2,6 % i 2024
Soliditet
32,3 %
29,8 % i 2024
Årsregnskaber & Offentliggørelser
Historiske regnskabsindberetninger fra Erhvervsstyrelsen (17 regnskabsår)
3 af 17 regnskaber findes kun som PDF hos Erhvervsstyrelsen, så tallene for de år kan ikke læses automatisk.
| Filer | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2025 2025-01-01 – 2025-12-31 | 2 mio. kr. | 11 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 16,1 mio. kr. | 49,9 mio. kr. | 32,3 % | 0 | |
2024 2024-01-01 – 2024-12-31 | 2 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 12,5 mio. kr. | 41,9 mio. kr. | 29,8 % | 0 | |
2023 2023-01-01 – 2023-12-31 | 2 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 11,4 mio. kr. | 40,7 mio. kr. | 27,9 % | 0 | |
2022 2022-01-01 – 2022-12-31 | 2 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 10 mio. kr. | 40,3 mio. kr. | 24,7 % | 0 | |
2021 2021-01-01 – 2021-12-31 | 1,9 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 39,9 mio. kr. | 21,5 % | 0 | |
2020 2020-01-01 – 2020-12-31 | 1,6 mio. kr. | 6,3 mio. kr. | 4,9 mio. kr. | 9,2 mio. kr. | 40,7 mio. kr. | 22,5 % | 0 | |
2019 2019-01-01 – 2019-12-31 | 409.664 kr. | 250.076 kr. | 191.779 kr. | 4,3 mio. kr. | 29,4 mio. kr. | 14,5 % | 0 | |
2018 2018-01-01 – 2018-12-31 | 108.894 kr. | -126.271 kr. | -111.892 kr. | 4,3 mio. kr. | 11,2 mio. kr. | 38,5 % | 0 | |
2017 2017-01-01 – 2017-12-31 | 1,4 mio. kr. | 1,2 mio. kr. | 961.712 kr. | 4,4 mio. kr. | 13,7 mio. kr. | 32,4 % | 0 | |
2016 2016-01-01 – 2016-12-31 | 585.114 kr. | 456.930 kr. | 324.355 kr. | 3,5 mio. kr. | 12,9 mio. kr. | 26,9 % | — | |
2015 2015-01-01 – 2015-12-31 | 360.528 kr. | 2,3 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | 3 mio. kr. | 13,2 mio. kr. | 22,7 % | — | |
2014 2014-01-01 – 2014-12-31 | 156.732 kr. | 80.911 kr. | 64.267 kr. | 1,2 mio. kr. | 9,8 mio. kr. | 12,5 % | — | |
2013 2013-01-01 – 2013-12-31 | 32.018 kr. | 36.739 kr. | 30.369 kr. | 1,2 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 22,2 % | — | |
2012 2012-01-01 – 2012-12-31 | 141.885 kr. | 62.378 kr. | 46.805 kr. | 1,1 mio. kr. | 4 mio. kr. | 28,1 % | — |
Ledelse og ejere
9 personer og virksomheder tilknyttet
Stiftere
Ofte stillede spørgsmål
- Hvad er CVR-nummeret på Præstegårdsvej ApS?
- CVR-nummeret på Præstegårdsvej ApS er 31586887.
- Hvor ligger Præstegårdsvej ApS?
- Præstegårdsvej ApS har adresse på Enghavevej 40, 7100 Vejle i Vejle Kommune.
- Hvem er direktør i Præstegårdsvej ApS?
- Dennis Plum Larsen, Kenneth Larsen og Claus Rosendahl Rasmussen er registreret i direktionen for Præstegårdsvej ApS.
- Hvem sidder i bestyrelsen for Præstegårdsvej ApS?
- Bestyrelsen for Præstegårdsvej ApS består af Søren Ebert Hansen, Kurt Henning og Orla Nissen.
- Hvad var Præstegårdsvej ApS' resultat i 2025?
- Præstegårdsvej ApS havde et resultat på 8,6 mio. kr. i regnskabsåret 2025 og en egenkapital på 16,1 mio. kr.
- Hvor solid er Præstegårdsvej ApS?
- Soliditetsgraden for Præstegårdsvej ApS var 32,3 % i 2025.